تکنولوژی جنگنده «تمام ایرانی» مورد ادعای جمهوری اسلامی، آمریکایی است

روز پنجشنبه ۵ تیرماه، ایرنا-خبرگزاری رسمی دولت ایران- از تحویل سه فروند جت جنگنده کوثر به نیروی هوایی ارتش خبر داد.

این خبر در بیشتر خبرگزاری‌های داخلی چون تسنیم، فارس، صداوسیما، مهر و ایسنا منتشر شد. با وجود پوشش گسترده خبری در رسانه‌های داخلی، خبر جنگنده کوثر بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی نداشت. به عنوان مثال هشتگ «جنگنده_کوثر» که هشتگ اصلی مرتبط با این مطلب در توییتر بود تا لحظه تنظیم این گزارش ۸۴ بار توییت و ۷۲۵ بار ریتوییت شده است.

علت بی‌اقبالی کاربران شبکه‌های اجتماعی به این خبر را شاید بتوان در رسم معمول جمهوری اسلامی از پرده‌برداری چندباره از یک پروژه دانست. چرا که خبر رونمایی و مراسم تحویل جنگنده کوثر در سا‌ل‌های قبل نیز مطرح شده بود. در ۱۲ آبان ۱۳۹۷،خبرگزاری‌­های داخلی ایران از رونمایی و تحویل اولین جنگنده «تمام ایرانی» کوثر به نیروی هوایی ارتش خبر داده بودند. جنگنده‌ای که در ۵ تیر امسال دوباره طی مراسمی به نیروی هوایی تحویل داده شد.

شباهت‌های ظاهری کوثر با جنگنده آمریکایی F-5

برخلاف ادعای مسئولان دفاعی و نظامی مبنی بر این‌که از صفر تا صد این جنگنده‌ در ایران ساخته شده، طبق نظر کارشناسان، جنگنده کوثر بازسازی و ارتقایافته جنگنده آمریکایی F-5 است که در سال ۱۹۵۹ توسط شرکت «نورتروپ» به نیروی هوایی شاهنشاهی ایران فروخته شده بود و برند آن در تصویر ارائه شده از جنگنده کوثر قابل مشاهده است.

این مستندات ثابت می‌کند جنگنده‌ کوثر بومی نیست و یک نوآوری ملی محسوب نمی­شود، چراکه مالکیت معنوی این جنگنده به شرکت آمریکایی نورتروپ تعلق دارد.