قهرمان‌هایی که رکورد دروغ را می‌زنند

در سالگرد سقوط پهپاد آمریکایی RQ‑4 در خلیج فارس، ادعاهایی خلاف واقع از سوی برخی مسئولان جمهوری اسلامی از این عملیات سپاه پاسداران مطرح شده که تیم کارشناسان «ما شهروندان دیجیتال» آن‌ها را مورد راستی‌آزمایی قرار داده‌ است.

در تاریخ ۳۰ خرداد ۹۸ (۲۰ جون ۲۰۱۹) یک پهپاد آمریکایی از خانواده گلوبال هاوک پس از اصابت سامانه پدافندی نیروی هوایی سپاه پاسداران در اطراف کوه مبارک استان هرمزگان و نزدیکی دریای عمان (مکران) سقوط کرد. جمهوری اسلامی ادعا کرد که پهپاد آمریکایی وارد حریم هوایی ایران شد، اما آمریکا این ادعا را رد کرد.

خبرگزاری فارس روز ۳۱ خرداد سال جاری (۲۰ جون ۲۰۲۰) مصاحبهای را با علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه منتشر کرد. تنگسیری در بازگویی خاطره آن روز گفت: «پهپاد آمریکایی که زده شد، هفت شناور سپاه راهی شدند و با تعیین دقیق نقطه سقوط، بالاخره به قطعاتی از لاشه‌های پهپاد آمریکایی دست می‌یابند، اما فرمانده شناورها به ناگاه متوجه نبود یکی از شناورها می‌شود. در عمق ۸۱ متری دریای طوفانی آن روز که حتی شناورها یکدیگر را نمی‌دیدند، یکی از شناورهای سپاه با دو پاسدار مفقود می‌شوند، اما نصرت الهی که همواره با فرزندان ملت ایران است سبب شد تا این دو رزمنده از ساعت هشت صبح تا پنج عصر شناکنان خودشان را به سواحل سیریک برسانند.»

او ادامه داد: «قطعات و لاشه‌های به‌جامانده از پهپاد متجاوز آمریکایی به سرعت جمع‌‌آوری شد و تا پیش از خبر شبانگاهی به تهران رسید و در خبر سیما نیز به جهانیان نشان داده شد. صبح روز بعد، رزمندگان با روش خاصی با استفاده از تکنیک صید ترال، ضمن بالا کشیدن شناور غرق‌شده، به طرز معجزه‌آسایی تمام سلاح‌ها و تجهیزات این شناور را که در طوفان غرق شده بود در درون آن سالم یافتند و این شناور با اندک تعمیراتی بار دیگر عملیاتی شد.»

این روایت در وب‌سایت‌های نزدیک به جمهوری اسلامی به‌طور گسترده بازنشر شد و در تاریخ ۱۴ تیر (۴ جولای) انتشار آن به شبکه‌های اجتماعی رسید. سیدامیرحسین حاجی‌زاده هاشمی، سخنگوی مجلس شورای اسلامی و نماینده مشهد، با انتشار عکسی از خود که فردی را در آغوش گرفته، در توییتر نوشت: «قهرمان را بغلش گرفتم. برای جمع‌آوری لاشه پهپاد ساقط‌شده آمریکایی در هوای طوفانی به دریا می‌زند. قایق واژگون می‌شود و ۸ ساعت یا  ۱۶ کیلومتر را شنا می‌کند تا به ساحل برسد. برای اثبات حقانیت جمهوری اسلامی در اسقاط پهپاد آمریکایی این جان‌فشانی صورت می‌پذیرد، پس تا می‌توانید به آن افتخار کنید.»

حال سوال این است که آیا شنا کردن به مدت هشت ساعت و با مسافت ۱۶ کیلومتر در این زمان و در آن شرایط طوفانی امکان‌پذیر و قابل‌باور است؟ طبق این ادعا، شناگر مذکور در آب‌های طوفانی در هر ساعت دو کیلومتر شنا کرده است. اتفاقی که در استخر با آب راکد و در جمع یک تیم پزشکی و ورزشی می‌تواند اتفاقی نادر باشد،‌ چه رسد به آب‌های متلاطم دریا به‌ویژه در زمان طوفانی بودن و با وجود همه خطرات.

پیشتر هادی یوسفی، پدیده شنای خوزستانی رکورد شنای استقامت ایران را در استخر شکست و موفق شد ۵۶ کیلومتر و ۸۴۲ متر را در ۲۷ ساعت و ۵۸ دقیقه و ۴۶ ثانیه طی کند؛ مسافتی حدود دو کیلومتر در هر ساعت در آب راکد استخر. در آب‌های آزاد، الهام‌السادات اصغری، شناگر زن رکوردشکن توانست روز سه‌شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۳ بیست‌وپنج کیلومتر از آب‌های دریای خزر را بدون وقفه در ۱۲ ساعت شنا کند و رکورد قبلی خود را بهبود بخشد. این رکوردشکنی هم به رقم دو کیلومتر در هر ساعت می‌رسد. اما نکته اینجا است که این رکوردشکنی در حد حرفه‌ای همراه با تیم پزشکی همراه با آب و مواد غذایی و در آب‌های آرام دریاچه خزر انجام شده است و نه در هوای طوفانی آب‌های اقیانوس.

مهم‌ترین رکورد شنای استقامت در آب‌های آزاد در جهان به یک شناگر کروات تعلق دارد که در روزهای ۲۹ تا ۳۱ آگوست ۲۰۰۶، ۲۵۶ کیلومتر را طی ۵۰ ساعت و ۱۰ دقیقه شنا کرد و دریای آدریاتیک ایتالیا را از گریدو تا ریچونی پیمود. با این حساب، Veljko Rogošić، رکورددار حرفه‌ای دنیا موفق به شنای ۴.۵ کیلومتر در ساعت در آب‌های آزاد بوده است.

از سوی دیگر، شناگر با هر کیلومتر شنای استقامت، ۱۲۵ میلی‌لیتر عرق می‌کند و نیاز به بازتولید انرژی دارد. به همین جهت شنای استقامت یک عمل تیمی است که قایق‌های پشتیبانی، شناگر را همراهی می‌کنند.

نکته بعدی، محل سقوط پهپاد آمریکایی است که بین ایران و آمریکا مورد اختلاف است. بر اساس ادعای ایران، سقوط در نزدیکی کوه مبارک استان هرمزگان و به مختصات (۲۵°۵۹′۴۳″ شمالی ۵۷°۰۲′۲۵″ شرقی ) رخ داده، ولی بر اساس ادعای آمریکا سقوط در حدود ۹ مایل دریایی در جنوب غربی نقطه مورد ادعای ایران و به مختصات (۲۵°۵۷′۴۲″ شمالی ۵۶°۵۰′۲۲″ شرقی) اتفاق افتاده است.

با در نظر گرفتن محل سقوط مورد ادعای ایران که به ساحل نزدیک‌تر است، می‌توان مسافت ۱۶ کیلومتری با نزدیک‌ترین خشکی را تایید کرد. ولی  این ادعا که دو سرباز سپاه ۱۶ کیلومتر تا ساحل را شنا کرده‌اند، باورپذیر نیست.

این ادعای غیرقابل‌باور سپاه پاسداران از دید کاربران نیز پنهان نمانده است.

گفتنی است پهپاد RQ-4 گلوبال هاوک که بیش از ۱۳۰ میلیون دلار قیمت دارد، ۱۴و نیم متر طول، قدرت تصویربرداری از فاصله ۷۰ کیلومتری، پیمایش ۲۲ هزار کیلومتری و سرعتی حدود ۶۰۰ کیلومتر در ساعت دارد و درحالی‌که توسط چهار نفر از راه دور هدایت می‌شود، می‌تواند تا ارتفاع ۱۸ هزار کیلومتری از سطح زمین اوج بگیرد.