«محمود موسوی مجد» از فرماندهی شبه‌نظامیان در سوریه تا اتهام جاسوسی در ایران

غلامحسین اسماعیلی؛ سخنگوی قوه قضاییه ایران روز ۲۰ خرداد ۱۳۹۹ در نشست خبری از بازداشت فردی با نام «محمود موسوی مجد» خبر داد و او را جاسوس سیا (سازمان اطلاعات آمریکا) و موساد (سازمان اطلاعات خارجی اسرائیل) خواند. اسماعیلی در این نشست خبری اشاره‌ای به چگونگی همکاری دو سازمان اطلاعاتی رقیب با یک جاسوس نکرد.

رسانه‌های مختلف از جمله رسانه‌های نزدیک به سپاه به نقل از اسماعیلی، موسوی مجد را افشاکننده اطلاعات محل تردد قاسم سلیمانی خواندند و نوشتند: «این عنصر فریب‌خورده‌ در حوزه‌های امنیتی و نیرو‌های مسلح به ویژه سپاه قدس، اطلاعاتی را جمع‌آوری کرده و محل استقرار و تردد‌های حاج قاسم سلیمانی را در اختیار بیگانگان گذاشته است، البته گفته شده است این فرد تحت عنوان مدافع حرم در مقطعی در جبهه‌های سوریه و عراق فعالیت کرده است.»

موسوی مجد در هجدهم مهر ماه ۱۳۹۷ بازداشت و حکم اعدام او در شعبه ۱۹ دیوان عالی کشور تایید شد. این در حالی است که قاسم سلیمانی در تاریخ ۱۳ دی ۹۸ توسط نیروهای آمریکا در عراق کشته شد. چند ساعت بعد در همان روز نشست خبری قوه قضاییه، مرکز رسانه قوه قضاییه اعلام کرد که موسوی مجد هیچ نقشی در کشته‌شدن سلیمانی نداشته است.

پس از اعلام خبر اعدام این فرد، حساب توییتری reyhan_hami پس از سال‌ها غیرفعال بودن در تاریخ ۱۰ ژوئن (۲۱ خرداد) فعالیت خود را با انتشار دو فایل صوتی منتسب به موسوی مجد در زندان اوین و به زبان‌های فارسی و عربی از سر گرفت. این حساب کاربری در ساعت ۴ بعدازظهر به وقت گرینویچ یعنی همان روز به نام سید محمود موسوی مجد Reyhane تغییر نام داد و ساعتی بعد نام Reyhane را هم حذف کرد. لازم به ذکر است این حساب توییتری در تاریخ مارس ۲۰۱۰ (اسفند ۸۸) راه‌اندازی شده بود.

این حساب در میان توییت‌هایی که بازنشر کرده است، سعی در شفاف‌سازی در مورد پرونده موسوی مجد و طرح ادعای بی‌گناهی او دارد. کاربری به نام ابوذر دهکردی در این‌باره نوشته است: «میگن اگه صدای مظلومی را شنیدی و سکوت کردی تو هم در اون ظلم شریکی؛ در مورد پرونده #سیدمحمود_موسوی_مجد ١) واجا به‌عنوان تنها مرجع تشخیص #جاسوسی هیچ نظری ندارد ٢) درخواست ایشون فقط دادگاه #علنی و رسیدگی عادلانه است.» این کاربر پیشتر از هشتگ‌های احمدی‌نژاد، قالیباف و انتخابات استفاده کرده بود.

علی پناهی با نام کاربری ذوالکفل نیز نوشته است: «اگه این مسائل سید محمود موسوی مجد درست باشه چی؟ باید جلوی اعدامش رو بگیرند و یه دادگاه شفاف و علنی داشته باشه. مسئله جونِ یه انسان بی‌گناهه (شاید).» این کاربر پیشتر در هشتگ‌های قاسم سلیمانی و لعنت بر یهود مشارکت داشته است.

نزار زکا، شهروند لبنانی و زندانی سابق در ایران در گفت‌و‌گو با بیبیسی فارسی انتساب صدای موجود در فایل صوتی به موسوی مجد را تایید کرد و ضمن گوش دادن به فایل عربی، موسوی مجد را صاحب صدا دانست. زکا به مدت چهار سال در زندان اوین زندانی و مدتی با محمود موسوی مجد هم‌بند بود.

در این میان، نظرات کاربران نیز در خور توجه است. گروهی به موسوی مجد به اتهام جاسوسی تاخته‌اند و گروهی نیز به شکل ظاهری سپاه و موسوی مجد و حتی مقایسه با برخی دیگر از شهدای سوریه پرداخته‌اند.

و گروهی به دلیل عضو سپاه بودنش؛

گفتنی است که رسانه‌های وابسته و یا نزدیک به سپاه سعی در تحریف واقعیت داشتند و او را راننده و یا «کاملا شخصیت گمنام» می‌نامند که عضو نیروی قدس سپاه نبوده و در قبال ماهی ۵۰۰۰ دلار جاسوسی فرماندهان ایرانی را برای آمریکا و اسرائیل می‌کرده است.

ولی به گزارش بی‌بی‌سی فارسی، موسوی مجد «یکی از افراد بانفوذ نیروی قدس در سوریه» و با نام مستعار «سید حیدر»، فرمانده تیپ و فرمانده شبه‌نظامیان در میدان‌های مختلف جنگ بوده است. عکس‌های او همراه با افسران بلندپایه ارتش سوریه و فرماندهان نیروهای قدس سپاه در خط مقدم نیز منتشر شده است. موسوی مجد در پیام صوتی ارسالی‌اش از داخل زندان می‌گوید: «کسانی بنا دارند با اعدام زودهنگام بنده برخی منافع شخصی خود را محفوظ نگه دارند.»