نگاهی نزدیک‌تر به پروپاگاندای «بیسیمچی مدیا»

«بیسیمچی مدیا»، رسانه حامی جمهوری اسلامی و یکی از رسانه‌هایی که تحریف‌کننده واقعیت و منتشر‌کننده اخبار جعلی است که معمولا مطالبش از طریق بازنشر در وبسایت «مشرق‌نیوز»، رسانه نزدیک به سپاه پاسداران، گسترش داده می‌شود.

«بیسیمچی مدیا» از سال‌های ۹۴-۹۵ در پیام‌رسان تلگرام فعال است و در ابتدای کار، خود را به عنوان «بیسیم‌چی مدیا؛ مرجع محتوای چند‌رسانه‌ای جبهه انقلاب» معرفی می‌کرد. مشرق‌نیوز نیز تابستان سال ۸۹ راه افتاده و دیرینه و مخاطب بیش‌تری دارد. مشرق‌نیوز با انتشار گسترده محتویات تولیدی بیسیمچی مدیا، به انتشار دیس‌اینفورمیشن این گروه کمک عمیقی می‌کند.

در ادامه بررسی کارشناسان «ما شهروندان دیجیتال» نگاهی نزدیک‌تر به ارتباط بین بیسیمچی مدیا و برخی رسانه‌های حامی جمهوری اسلامی ایران در تولید و انتشار دیس‌اینفورمیشن انداخته‌ایم.

بیسیمچی مدیا وبسایتی ندارد و تنها در شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کند. در کانال تلگرام در حال حاضر تعداد ۱۱۴۶۷۷ مشترک دارد و صفحات اینستاگرام و توییتر این رسانه، چندی پیش به دلیل نقض قوانین این شبکه‌های اجتماعی مبنی بر حمایت از گروه‌های تروریستی بسته شد.

بیسیمچی‌مدیا که در لوگوی خود از تصویر «قاسم سلیمانی» -فرمانده پیشین سپاه قدس جمهوری اسلامی که در عراق کشته شد- استفاده می‌کند، همواره عملکردی در دفاع از اعدام و زندانی‌کردن معترضان در اعتراضات سراسری مردمی دارد. ویدیوها و مطالب تولیدی بیسیمچی‌مدیا در این زمینه و همچنین در تمجید «سید حسن نصرالله»، رهبر حزب‌الله لبنان و همچنین گروه حشدالشعبی مورد استفاده وسیع سایر رسانه‌های حامی جمهوری اسلامی چون مشرق‌نیوز قرار می‌گیرد.

نمونه‌های دیس‌اینفورمیشن بیسیمچی مدیا

این گروه در جریان اعدام «نوید افکاری» با انتشار ویدیویی از اغتشاشات شهری نوشت: «اینا چندتا نوید افکاری هستن که افتادن به جون هم. اگه با هر فشار رسانه‌ای قرار بود اعدام نکنیم و قاتل و اغتشاشگر رو بدون مجازات آزاد کنیم همچین اتفاقاتی توی شهر میفتاد!» بیسیمچی مدیا درباره قتل حکومتی نوید افکاری نوشت: «جمهوری اسلامی تحت هیچ شرایطی حتی با وجود فشار خارجی از خون مظلوم کوتاه نمی‌آید.»

و همچنین در جریان سقوط هواپیمای اوکراین نوشت: «اوکراین: ایران از همان ابتدا تمام اطلاعات سقوط را در اختیار کارشناسان ما قرار داد. دفتر ریاست‌جمهوری اوکراین اعلام کرد کارشناسان اوکراینی تمامی اطلاعات لازم را درباره سقوط هواپیما دریافت کرده بودند و ایران اجازه دسترسی به اطلاعات را به آن‌ها داده بود.» این رسانه حامی جمهوری اسلامی تلاش می‌کرد عامدانه بودن شلیک سپاه به هواپیمای اوکراینی پنهان بماند.

بیسیمچی مدیا تولید محتوای ویدیویی خود را از سه سال پیش آغاز کرده، هرچند صفحه آپارات این گروه از دو سال پیش غیرفعال باقی مانده است. در جستجوی نام بیسیمچی مدیا در وبسایت مشرق‌نیوز می‌توان به سه صفحه از محتوای تولیدی این گروه رسید و موارد انتشار دیس‌اینفورمیشن متعددی یافت.

مشرق‌نیوز

توجه به این نکته نیز حائز اهمیت است که چنین پشتیبانی از طرف خبرگزاری‌های نزدیک به سپاه پاسداران همچون خبرگزاری «فارس» و «تسنیم» دیده نمی‌شود. البته باید به این نکته توجه کرد که مشرق‌نیوز یک وبسایت است و نه یک خبرگزاری رسمی. این وب‌سایت در بخش «درباره ما» خود می‌نویسد: «مشرق امروز یک سنگر است در خاکریز اول نبردی که آن را “جنگ نرم” می‌خوانند و اگر حق مدد فرماید برای حراست از فردای ایران اسلامی این سنگر را تبدیل به قرارگاهی خواهیم کرد تا جانانه از فرهنگ آسمانی این مرز و بوم حراست نماییم. در فرمول قدرت دنیای امروز، رسانه‌ها کارکرد ماشین جنگی دیروز را پیدا کرده‌اند. این رسانه‌ها هستند که گلوله‌های جریان‌ساز شلیک می‌کنند و به جای به زانو درآوردن ارتش حریف، تسلط بر افکار عمومی یک ملت را هدف قرار داده‌اند.»

در بخش دیگری از این صفحه آمده است: «مشرق و مشرق‌های بسیار باید بیایند تا تکثر در جبهه رسانه‌ای نظام اسلامی را شکل دهند و جریان فرهنگی پویا و مقتدر ایران اسلامی را با تکیه بر تجربیات نسل اول و دوم انقلاب و حق‌خواهی و استکبارستیزی نسل سوم و چهارم که زلال‌تر و فهیم‌تر از نسل‌های پیشین در پاسداشت آرمان‌های این نظام لحظه‌ای درنگ و تردید به خود راه نداده‌اند را پشتیبانی کنند.»

به گزارش وبسایت زیتون، بخشی از کارمندان رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران اردیبهشت ۹۵ به دلیل آن‌چه «ناهمسو بودن» خوانده شد، اخراج شدند. این گزارش درباره مشرق‌نیوز می‌نویسد: «رضا داوری، مدیرمسئول این رسانه -که از نیروهای سپاه است- ‌حدود ۱۰ نفر از نیروهای این وبسایت از جمله حامد شیخ‌پور سردبیر، حمید داوودی دبیر تحریریه، دبیر فرهنگی و چندین تن از خبرنگاران دیگر را در شب عید از کار برکنار و اقوام و آشنایان خود را جایگزین آن‌ها نمود. داوری در اقدامی دیگر سرهنگ گرمابدری، سردبیر سابق نشریه «صبح صادق» متعلق به سپاه، را به عنوان سردبیر جدید مشرق معرفی کرد. او معاون اداری سپاه نیز بوده است.»

مثال‌هایی دیگر از رسانه‌های حامی جمهوری اسلامی

گفتنی است دیگر رسانه‌های حامی جمهوری اسلامی نیز از مطالب بیسیمچی مدیا استفاده می‌کنند. مصاف که خود را «کانال رسمی استاد رائفی‌پور و موسسه مصاف» معرفی کرده است نیز یکی دیگر از رسانه‌های حامی جمهوری اسلامی است که از مطالب بیسیمچی مدیا استفاده می‌کند.

گروه «افسران جوان جنگ نرم» نیز رابطه تناتنگی با گروه بیسیمچی مدیا دارد و بیش‌ترین میزان استفاده از مطالب این گروه را در دست دارد. همچنین این دو گروه به عنوان مدرس در دوره فشرده آموزشی شرکت کردند که از آن‌ها به عنوان «اساتید برتر حوزه جنگ نرم» یاد شد.