کمپین «آزار آنلاین» علیه یک روزنامه‌نگار از سوی حامیان جمهوری اسلامی

رضا حقیقت‌نژاد، روزنامه‌نگار و عضو تحریریه رادیو فردا از روز ۱۱ جون (۲۲ خرداد) با کمپین توییتری «رضا ترامپ‌نژاد» توسط گروهی از کاربران توییتر مورد حمله قرار گرفت. این اولین بار نیست که یکی از شهروندان دیجیتال مورد حمله هدفمند ارتش سایبری جمهوری اسلامی قرار می‌گیرد. در این گزارش،‌ تیم راستی‌آزمایی کمپین «ما شهروندان دیجیتال» به بررسی نحوه حمله و محتوای برخی توییت‌ها به این روزنامه‌نگار پرداخته است.

شروع حملات

مسعود حسین‌پور برای اولین بار حدود ساعت ۵ عصر روز ۲۲ خرداد (۱۲:۴۵ به وقت GMT) از هشتگ «#رضا_ترامپ_نژاد» استفاده کرد و در توییتر نوشت: «بنام خدا. از كاسبانِ دشمنی آمریکا با ایران، برخی ایرانی نماهایی هستند که برای یاریِ دولت آمریکا با فاش کردنِ توانمندی‌ها و ظرفیت‌های قدرت آفرینِ ایران، به آمریکا برای دشمنی و تقابل با مردمِ ایران کمک کرده و در ازای ایران فروشی، مُزد دریافت میکنند. #رضا_ترامپ_نژاد» بعد از مدت کوتاهی او این توییت را پاک کرد.

۲۰ دقیقه بعد حساب کاربری mahdinezhaad313 نوشت: «اون قدر سنگشو به سینه بزن تا با همون سنگ بزنه تو سرت #رضا_ترامپ_نژاد :)» حسین‌پور چند دقیقه بعد دوباره همان توییت قبلی خود را منتشر کرد.

این هشتگ تا لحظه تنظیم این گزارش بیش از ‌هزار بار توییت، ۱۴ هزار بار منشن و ۱۱ هزار بار ریتوییت شده است. گفتنی است تعداد ۴۸۰ توییت و حدود ۴ هزار ریتوییت تنها طی سه ساعت اول آغاز حمله و توسط کاربرانی با ویژگی‌های مشترک به‌صورت هماهنگ و برنامه‌ریزی‌شده ارسال شده است. بررسی تیم راستی‌آزمایی کمپین «ما شهروندان دیجیتال» نشان می‌دهد که بیشتر کاربران شرکت‌کننده در این هشتگ پیش‌تر در کمپین‌ها و هشتگ‌های توییتری چون «خمینی زنده است»، «امام خامنه‌ای»، «القدس درب الشهدا» و «حاج قاسم سلیمانی» شرکت داشته‌اند.

رضا حقیقت‌نژاد عصر همان روز نوشت: «چند ساعت گذشته فکر کنم ۱۰۰۰ توییت با هشتگ #رضا_ترامپ_نژاد یا با اسم خودم علیه من زدن؛ افسران بیکار.»

«آزار آنلاین» عبارت از تکرار اعمال و گفتاری است که در یک بازه زمانی مشخص و در فضای مجازی به کسی صدمه می‌رساند. این پدیده افراد و گروه‌های مشخصی را مورد هدف قرار می‌دهد و باعث حس اندوه، رنجش، شرمندگی، خجالت‌زدگی یا تحقیر در آن‌ها می‌شود. آزار و اذیت آنلاین طیف وسیعی از رفتارهای مخرب و آسیب‌رسان را از قبیل ارسال پیام‌های تنفرآمیز، بدنام کردن، جعل هویت، داکسینگ یا افشای اطلاعات شخصی، حملات سایبری و غیره در برمی‌گیرد.

آزار آنلاین و انواع آن

رضا حقیقت‌نژاد با استفاده از این هشتگ در معرض محتوای تنفرآمیز و تهمت‌های متعدد قرار گرفت. در توییت‌ها از او با نام‌های «برده آمریکا»، «ایران/ وطن فروش» و «مواجب‌بگیر» یاد شده و ادعاهای غیرواقعی و بدون سندی هم به او نسبت داده شده است. حساب بانوی منتظر نوشت: «یک اکانت شخصی هیچ وقت نمی‌تواند ۲۴ ساعته در حال توییت زدن باشد، مگر این‌که با شرکتی قراردادی بسته باشد و بابت توییت‌هایی که می‌زند پول بگیرد! #رضا_ترامپ_نژاد» این در حالی است که حساب توییتری حقیقت‌نژاد به طور مرتب از نیمه‌های ساعت ۱۱ شب تا ۶ صبح غیرفعال است.

توییت‌هایی نیز با مفاهیم تهدیدآمیز در این کمپین دیده شده‌اند. مهدا نوشت: «سرنوشت شوم #رضا_ترامپ_نژاد بسی شوم‌تر از سرنوشت طالبان، بن‌لادن، ریگی، صدام حسین، رضاخان و محمدرضاشاه پهلوی خواهد بود که به همین زودی‌ها چون مهره سوخته‌ای از دربار ترامپ و کاخ سفید به گورستان عین‌الاسد و کوخ تاریخ منتقل خواهد شد. #چه_بیکار»

رضا حقیقت‌نژاد به‌عنوان یک خبرنگار و یک شهروند دیجیتال از حق آزادی بیان برخوردار است، اما حمله‌کنندگان با این هشتگ و با هدف تخریب و منزوی کردن، او را مورد حمله قرار داده‌اند. انگیزه این حمله علیه حقیقت‌نژاد با حساب کاربری rezahn56 تاکنون مشخص نشده است.