تفاوت میس‌اینفورمیشن، دیس‌اینفورمیشن و مل‌اینفورمیشن

منبع: Medium

این روزها بخشی از کار مشاوره من در کمک به مراجعانم بر مقابله با انتشار اطلاعات نادرست متمرکز شده است. درگیر بودن با اخبار جعلی گاهی برای افراد وضعیتی خشن، تیره‌وتار و مبهم ایجاد می‌کند و زمانی پیچیده‌تر می‌شود که سازمانی با ابزار مناسب و امکانات کافی وجود ندارد تا بتواند بین عوامل مخربی که آگاهانه در زمینه پوشش نادرست اخبار و اطلاعات تلاش می‌کنند و مردمی که ناآگاهانه اطلاعات نادرست را منتشر می‌کنند، تمایز قائل شود.

بخش عمده گفتمان درباره «اخبار جعلی» یا «فیک‌نیوز» در سه مفهوم؛ میس‌اینورمیشن (misinformation)، دیس‌اینفورمیشن (disinformation) و مل‌اینفورمیشن (malinformation) خلاصه می‌شود. به همان اندازه که تشخیص پیام‌های درست از نادرست مهم است، تمایز قائل شدن بین منابع تولید آن‌ها نیز از اهمیت برخوردار است. این به آن معنا است که بدانیم آیا هدف تولیدکننده و انتشاردهنده یک پیام‌، آسیب‌رساندن به مخاطب است یا از سوی کسانی انجام شده که چنین هدفی ندارند. من توصیه  می‌کنم برای اطمینان از ارتباطات آنلاین و فعالیت‌های مجازی‌تان با این تعاریف کلیدی که در گزارش «اختلال اطلاعات» شورای اروپا آمده است، آشنا شوید:

میس‌اینفورمیشن: به اطلاعات نادرستی گفته می‌شود که هدف از ایجاد و انتشار آن‌ها آسیب‌رساندن نیست. به‌عنوان‌مثال کسی مقاله‌ای را که حاوی اطلاعات قدیمی است منتشر می‌کند، درصورتی‌که متوجه قدیمی بودن آن نشده است.

دیس‌اینفورمیشن: اطلاعات نادرستی است که به‌طور عامدانه و با هدف آسیب رساندن به شخصی دیگر، گروه اجتماعی، سازمان یا یک کشور تولید و منتشر شده است. مثلاً رقیبی به انتشار آمار نادرست درباره سازمان شما دست می‌زند و هدفش بی‌اعتبار کردن شما است.

مل‌اینفورمیشن: شامل اطلاعاتی است که بهره‌ای از واقعیت دارد، ولی با هدف آسیب زدن به شخصی دیگر،‌ گروه اجتماعی، سازمان یا یک کشور منتشر شده است. برای نمونه شخصی با هدف شعله‌ور کردن نفرت نسبت به یک قوم خاص، از تصویر مرگ یک کودک پناهنده بدون ارائه زمینه استفاده می‌کند.

من متوجه شده‌ام که میس‌اینفورمیشن با مرور تاریخچه یک حساب کاربری (اکانت) قابل شناسایی است، به این صورت که با بررسی  یک حساب کاربری می‌توان تشخیص داد که آیا الگوی مشخصی برای انتشار اطلاعات نادرست وجود دارد یا این‌که تنها براساس اشتباه، یک‌بار اطلاعات نادرستی منتشر شده است.

دیس‌اینفورمیشن و مل‌اینفورمیشن را هم به‌راحتی و پس از یک کاوش اساسی می‌توان شناسایی کرد، اما به‌طورکلی تمایز قائل شدن بین آن‌ها کمی مشکل است. به مل‌اینفورمیشن فکر کنید که برگرفته از واقعیت است، اما با هدف تخریب و بدون پشتوانه واقعیت موضوع منتشر می‌شود، درحالی‌که دیس‌اینفورمیشن حاوی دروغ‌های آشکار و بدون وجود عنصر واقعیت است.