• مهرنوش: امنیت ما دست خود ماست

  مهرنوش، خواننده ایرانی و عضو کمپین «ما شهروندان دیجیتال» در این ویدیو درباره اهمیت امنیت دیجیتال توضیح داده و از شهروندان دیجیتال می‌خواهد که گام‌هایی ساده بردارند تا امنیتشان را بالا ببرند.

 • «تمام مردان رئیس‌جمهور»؛ فیلمی درباره اهمیت نقش رسانه‌ در روشن کردن واقعیت‌های پنهان دولت

  مطبوعات آزاد را «رکن چهارم دموکراسی» می‌نامند. رسانه‌های آزاد و مستقل با تاباندن نور بر زوایای پنهان حکومت‌ها و صاحبان قدرت، نقش مهمی در پاسخ‌گویی آن‌ها به افکار عمومی ایفا می‌کنند.
  در این ویدیو مصطفی عزیزی؛ نویسنده، فیلم‌نامه‌نویس و تهیه‌کننده ساکن کانادا، به معرفی فیلم سینمایی «تمام مردان رئیس‌جمهور» می‌پردازد. فیلمی که بر اساس یک ماجرای واقعی در تاریخ رسانه ساخته شده است.
  فیلم درباره‌ دو روزنامه‌‌نگار جوان از روزنامه «واشنگتن پست» به نام‌های «باب وودوارد» و «کارل برنشتاین» است که در افشای تخلفات انتخاباتی رییس‌ جمهور وقت آمریکا، ریچارد نیکسون نقش به سزایی ایفا می‌کنند.
  ژوئن سال ۱۹۷۲ در ستاد فرماندهی دموکرات‌ها در هتل واترگیت در شهر واشنگتن، پنج سارق با وسایل مدرن استراق‌سمع دستگیر می‌شوند و پیگیری ماجرا توسط دو گزارشگر روزنامه‌ واشنگتن پست پس از چندی منجر به استعفای ریچارد نیکسون می‌شود….
  این فیلم، قدرت و اهمیت نقش رسانه را در روشن کردن واقعیت‌های پنهان یک دولت نشان می‌دهد. در واقع بدون رسانه‌ آزاد و مستقل، آزادی شکل نخواهد گرفت. رسانه‌ها چشم مردم و ناظر بر رفتار حاکمان و محدود و مشروط کننده‌ قدرت آن‌ها هستند.

 • معرفی فیلم: «تک‌خال در حفره»

  مصطفی عزیزی، نویسنده، فیلم‌نامه‌نویس و تهیه‌کننده تلویزیونی ساکن کانادا، در این ویدیوی کوتاه به معرفی فیلم «تک‌خال در حفره» (Ace in the Hole) می‌پردازد.

 • راه‌های راستی‌آزمایی یک خبر همراه با سارا

  پیش از باور و انتشار هر خبر به‌ویژه در شبکه‌های اجتماعی از درستی آن مطمئن شوید. این روزها خیلی باید مراقب اخبار جعلی باشید.
  در این انیمیشن، سارا درباره راه‌های راستی‌آزمایی یک خبر با ما صحبت می‌کند.

 • فیروز نادری: جمهوری اسلامی می‌خواهد با اخبار جعلی مخالفان را سرکوب کند

  فیروز نادری، عضو کمپین «ما شهروندان دیجیتال»، دانشمند ایرانی که سابقه ۳۶ سال کار در سمت‌های مختلف تکنیکی و مدیریتی در ناسا را در پرونده خود دارد معتقد است حکومت‌های استبدادی ازجمله جمهوری اسلامی ایران از طریق انتشار اخبار جعلی و بی‌اعتبار کردن مخالفانش، تلاش می کند تا افکار مردم را کنترل کرده و به آن جهت بدهد. او معتقد است ما نباید بگذاریم این حکومت پیروز شود.

 • چگونه اخبار جعلی را تشخیص دهیم؟

  منبع: دویچه‌وله

  امروزه بیش از هر زمان دیگری اخبار جعلی و شایعات به‌صورت گسترده در اینترنت پخش می‌شود. برخی از پخش اخبار جعلی سود می‌برند؛ اما چگونه می‌توان درستی یک خبر را تشخیص داد؟

 • هشدار دبیر کل سازمان ملل متحد در خصوص رشد فاجعه‌بار میس‌اینفورمیشن درباره کرونا

  آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، در یک پیام ویدیویی به مناسبت راه‌اندازی طرح «پاسخ ارتباطات» در این سازمان با هدف پاسخ‌گویی به پرسش‌ها درباره کرونا، در خصوص اپیدمی جهانی «میس‌اینفورمیشن» هشدار داد و از همگان خواست تا با اعتماد به علم و نهادهای مسئول از پذیرش دروغ‌ها و مهملات سر باز زنند.

 • چگونه می‌توان تصاویر جعلی را تشخیص داد؟

  منبع: دویچه‌وله

  شهر اینترنت پر از تصاویر جعلی است؛ تصاویری که دست‌به‌دست می‌شوند، گاه بدون آن‌که کاربران به بدیهی‌ترین خطاهای موجود در آن‌ها توجه کنند. چگونه می‌توان تصویری واقعی را از تصویری دست‌کاری‌شده تشخیص داد؟

 • گفت‌وگوی نوروزی نیوشا صارمی و فرشید منافی در کمپین «ما شهروندان دیجیتال»

  نوروزانه کمپین «ما شهروندان دیجیتال» با حضور نیوشا صارمی، روزنامه‌نگار تلویزیون ایران‌اینترنشنال و فرشید منافی، طنزپرداز و برنامه‌ساز در رادیو فردا.

 • سوفیامهر: نظام‌های تمامیت‌خواه از دیس‌اینفورمیشن برای سردرگمی شهروندان استفاده می‌کنند

  امین سوفیامهر، پژوهش‌گر فلسفه سیاسی از دانشگاه ایندیانا، فضای مجازی را مانند یک شمشیر دولبه می‌داند که هم می‌تواند برای پیش‌برد واقعیت به‌کار گرفته شود و هم منجر به تحریف آن شود. به گفته او دیس‌اینفورمیشن و جنگ روانی کارکردی است که نظام‌های تمامیت‌خواه از آن بهره می‌گیرند تا ضمن انتشار اطلاعات نادرست موجب سردرگمی شهروندان خود و ناتوانی آن‌ها از تفکیک اخبار درست از نادرست شوند. فرناز قاضی‌زاده، مجری تلویزیون بی‌بی‌سی، در این برنامه پرسید: در نبود آزادی و فضای باز سیاسی در ایران آیا فضای مجازی توانسته این فضا را به‌صورت مجازی برای شهروندان ایجاد کند؟

 • تلاش‌های یک وکیل پاکستانی برای محافظت از زنان در برابر آزار آنلاین

  یک وکیل پاکستانی برای دفاع از زنان پاکستانی در برابر آزار آنلاین یک خط تماس اضطراری راه انداخته است. نیگات دات می‌گوید این خط تلفن را برای زنانی راه انداخته که به دلیل فعالیت در شهر اینترنت نگران جان خود هستند.

 • بررسی روایت‌های جمهوری اسلامی درباره کرونا

  فرزین ندیمی، پژوهش‌گر امور دفاعی، در گفت‌وگو با تلویزیون ایران‌اینترنشنال، روایت‌های رسمی جمهوری اسلامی درباره کرونا را بررسی کرده است.

 • توضیح عرفان کسرایی درباره اطلاعات نادرست پیرامون کرونا

  عرفان کسرایی، پژوهش‌گر مطالعات علم و فن‌آوری، در گفت‌وگو با تلویزیون ایران‌اینترنشنال درباره دیس‌اینفورمیشن و میس‌اینفورمیشن پیرامون ویروس کرونا توضیح داده است.

 • چگونه می‌توان در دنیای میس‌اینفورمیشن از واقعیت دفاع کرد؟

  سخنرانی «سینان آرال»، متخصص علم داده، در تد درباره میس‌اینفورمیشن را ببینید.

 • گفتگوی پانته‌آ مدیری و دکتر رامین احمدی درباره شایعات کرونا

  به‌دعوت کمپین «ما شهروندان دیجیتال»، پانته‌آ مدیری، خبرنگار تلویزیون ایران اینترنشنال و دکتر رامین احمدی، مدرس علوم‌پزشکی دانشگاه ییل آمریکا، درباره اطلاعات درست و نادرستی که درباره ویروس کرونا منتشر شده، گفت‌وگوی زنده داشتند.

 • دیپ‌فیک به زبان ساده

  شما هم به ویدیوهایی برخورده‌اید که در آن‌ها یک سیاست‌مدار مشهور سخنانی نامربوط یا دور از جایگاه خود می‌زند؟ این ویدیوها محصول جعل عمیق هستند؛ فناوری‌ای که مثلا می‌تواند تحولی عمیق در صنعت سینما ایجاد کند، یا اگر مورد سوء‌استفاده قرار گیرد، ممکن است پیامدهای سیاسی و اجتماعی هولناکی در پی داشته باشد. روش کار چگونه است؟ برای تولید یک ویدیوی یک دقیقه‌ای چقدر زمان لازم است؟ کاستی‌های کار کجاست؟

   

  منبع: دویچه‌وله

 • ‏بررسی افسانه‌ها درباره ویروس کرونا از سوی دکتر سایرا مَداد و دکتر استفن مورس

  ویروس کرونا خطرناک و نگران‌کننده است، اما با افزایش آگاهی و دانش و نیز رعایت نکات بهداشتی، می‌توان جلوی گسترش آن را گرفت.

 • افزایش امنیت در شبکه‌های اجتماعی

  نیوشا صارمی در برنامه چشم‌انداز همراه با امین ثابتی،کارشناس امنیت اینترنت، احسان نوروزی، روزنامه‌نگار تکنولوژی و محمود تجلی مهر، پژوهش‌گر اینترنت، به معرفی راه‌کارهایی برای افزایش امنیت در شبکه های اجتماعی پرداخته است.

 • مجید: تاثیر آزار آنلاین می‌تواند شبیه تاثیر آزار فیزیکی باشد

  تجربه آزار آنلاین می‌تواند منجر به تجربه تهدیدهای فیزیکی و جانی شود.

 • گفتگوی زنده فرداد فرحزاد و نگین شیرآقایی به‌دعوت کمپین «ما شهروندان دیجیتال»

  نگین شیرآقایی و فرداد فرحزاد درباره شیوه‌های انتشار دیس‌اینفورمیشن (اطلاعات نادرست و گمراه‌کننده عامدانه) گفت‌وگو کردند.

  توضیح کمپین: در بخشی از گفت‌وگو، نگین شیرآقایی درباره تفاوت «خبر جعلی» و «تحریف واقعیت» توضیح می‌دهد که درواقع منظور ایشان این است که خبر جعلی هیچ بهره‌ای از واقعیت ندارد و کاملا دروغ است درحالی‌که در تحریف واقعیت، دروغ و واقعیت با هم آمیخته می‌شوند تا روایت مطلوب تحریف‌کنندگان شکل بگیرد. تحریف واقعیت بسیار پیچیده‌تر از خبر جعلی است و شناسایی و مقابله با آن دشوارتر است.

 • مهرنوش: کمپین ما شهروندان دیجیتال بخشی از کارش را به آزار آنلاین اختصاص داده است

  مهرنوش، خواننده پاپ ایرانی، در گفت‌وگو با تلویزیون ایران اینترنشنال، از دلایل پیوستن به کمپین «ما شهروندان دیجیتال» گفته و نظرش را درباره آزار آنلاین بیان کرده است.

 • شیرین عبادی: خبرهای جعلی باعث گمراهی می‌شود

  شیرین عبادی، عضو کمپین «ما شهروندان دیجیتال»، معتقد است که این وظیفه هر کاربری است که از درستی اخباری که با دیگران به اشتراک می‌گذارد، مطمئن باشد.

 • سارا: تحریف واقعیت، دستکاری کردن ذهن شماست

  ما معمولا دوست داریم خبرهایی را بشنویم که اطلاعات قبلی‌مان را تایید کند.

 • معرفی کمپین «ما شهروندان دیجیتال» با حضور مسیح علی‌نژاد و شاهد علوی

  مسیح علی‌نژاد و شاهد علوی ضمن معرفی کمپین «ما شهروندان دیجیتال»، درباره اهداف کمپین، اهمیت آن و محصولاتش گفت‌وگو کردند.

 • کمپین ما شهروندان دیجیتال

  (تاریخ ضبط این ویدیو، شهریور ۱۳۹۸ است)

  ما ایرانیان را در حوزه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و غیره، با انواع اطلاعات گمراه‌کننده که عامدانه منتشر می‌شوند، آشنا می‌کنیم تا از انتشار سهوی اطلاعات نادرست و گمراه‌کننده جلوگیری کنند.

صدای رسای دادخواهی در شهر اینترنت؛ گفت‌وگو با مریم کریم‌بیگی، فعال مدنی

03.09.2020

کمپین «ما شهروندان دیجیتال» با «مریم کریم‌بیگی» درباره تجربه‌های شخصی او از مواجهه با تهدیدهای آنلاین گفت‌وگو کرده است. - مریم جان، به‌عنوان یک شهروند دیجیتال، در شبکه‌های اجتماعی حضوری فعال داری، چه شد که به شبکه‌های اجتماعی روی آوردی؟ + من قبل از ٨٨ اهل شبکه‌های اجتماعی نبودم، در واقع اتفاقات ٨٨ منو سمت فیس‌بوک کشوند و بعد از کشته‌شدن مصطفی از...

...

گفت‌وگوی توییتری با رضوانه محمدی، فعال حقوق ال‌جی‌بی‌تی

06.08.2020

کمپین «ما شهروندان دیجیتال» با «رضوانه محمدی» درباره تهدیدهای آنلاین علیه جامعه دگرباشان گفت‌وگو کرده است. + رضوانه جان، شما حدود دو سال پیش بازداشت شدید، و سال گذشته با اتهام عادی سازی روابط همجنس‌خواهانه دادگاهی و به ۵ سال زندان محکوم شدید. تجربه شما از واکنش «شهروندان دیجیتال» در ارتباط با اتهام‌های شما چه بود؟ - واکنش‌ها چند دسته بود و باید طولانی...

...

اعتراض به حکم اعدام معترضان آبان؛ هشتگ «اعدام نکنید» شش میلیارد بار دیده شد

17.07.2020

پس از اعلام خبر تأیید حکم اعدام امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی، سه متهم اعتراضات آبان در دیوان عالی کشور، موجی بی‌سابقه در مخالفت با آن در شبکه‌های اجتماعی با استفاده از هشتگ «#اعدام_نکنید» شکل گرفت که تا ظهر روز ۲۵ تیر به وقت ایران، حدود ۶ میلیارد بار دیده شده و بیش از ۴ میلیون بار توئیت شده است. هشتگ «اعدام نکنید» تا ظهر روز چهارشنبه ۶ میلیارد...

...

کمپین‌‌های «ضداطلاعات» جمهوری اسلامی ایران در پرونده‌های حساس

20.05.2020

متن زیر نوشته حسین باستانی، روزنامه‌نگار است که در وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی منتشر شده است: *** با گذشت شش ماه از اعتراضات آبان ۹۸، حکومت ایران هنوز نیازی ندیده روایت خود را از تعداد کشته‌شدگان این اعتراضات-هرچه هست- منتشر کند. حکومت هم‌چنین، کماکان توضیح نداده که مثلا ادعاهای رسانه‌هایش در مورد ارتباط معترضان با «لیدرهای آلمانی، ترکیه‌ای و افغانستانی»...

...