ما شهروندان دیجیتال

ما شهروندان دیجیتال

کمپین ما شهروندان دیجیتال به همت سازمان «خانه آزادی» و با کمک کارشناسان، روزنامه‌نگاران، متخصصان علوم اجتماعی و دنیای وب برای افزایش سواد رسانه‌ایِ شهروندان ایرانیِ کلان‌شهرِ اینترنت راه‌اندازی شده است. این کمپین، کاملا آموزشی است و هدفش این است تا با کمک شهروندان دیجیتال، شهر اینترنت از تحریف واقعیت، خبر جعلی، آزار آنلاین و حمله‌های سایبری پاک شود. ما ایرانیان را در حوزه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و غیره، با انواع اطلاعات گمراه‌کننده که عامدانه منتشر می‌شوند (دیس‌اینفورمیشن disinformation) آشنا می‌کنیم تا از انتشار سهوی اطلاعات نادرست و گمراه‌کننده (میس‌اینفورمیشن misinformation) جلوگیری کنند. کمپین ما شهروندان دیجیتال، هرگز به دنبال اهداف سیاسی نیست اما از «حق دانستن واقعیت» برای تمامی ایرانیان دفاع می‌کند. این کمپین امیدوار است تا با کمک تک‌تک همه ما شهروندان دیجیتال، زندگی آنلاین سالم‌تر و ایمن‌تری داشته باشیم.

بدانیم و بتوانیم

بدانیم و بتوانیم

هرگز امنیت در دنیای امروز به این معنی نیست که اگر خانه و ماشین‌مان را قفل کردیم، خودمان را در برابر تهدیدهای دیگر در شهر ایمن کرده‌ایم. در شهر، ممکن است با افرادی برخورد کنیم که بخواهند فریب‌مان دهند، به ما حمله کنند، یا جیب‌مان را بزنند. ما به‌مرور یاد گرفته‌ایم که چه رفتارهایی را خطرناک تشخیص دهیم و چه واکنشی در برابر آن داشته باشیم. همین قوانین در کلان‌شهر اینترنت نیز حاکم‌اند. نه‌تنها هر چیزی که در اینترنت می‌بینید لزوماً درست نیست، بلکه شهروندان خراب‌کار و غیرمسئولی در این شهر زندگی می‌کنند که کارشان انتشار عامدانه اطلاعات غلط و گمراه‌کننده است که آن را دیس‌اینفورمیشن (disinformation) می‌گویند. گاهی ممکن است ما هم سهواً و به‌اشتباه اطلاعات نادرستی را برای دیگران بفرستیم یا به اشتراک بگذاریم که آن را میس‌اینفورمیشن (misinformation) می‌خوانند. بعضی از شهروندان، دیگران را مورد آزار و اذیت قرار می‌دهند و به خاطر اعتقادات، جنسیت، زبان، نژاد، هویت جنسی و موارد شخصی دیگر به آنها توهین می‌کنند. آزار آنلاین پدیده خطرناکی است که آثار مخرب و گاه طولانی‌مدت روی فردی که مورد آزار قرارگرفته می‌گذارد. هکرها هم بیکار نیستند در این شهر؛ روزانه حملات سایبری متعددی برای جمع‌آوری اطلاعات خصوصی‌مان انجام می‌شود حتی اگر ما از آنها مطلع نشویم. ما شهروندان دیجیتال باید با این تهدیدها آشنا شویم، درباره‌شان بدانیم و بتوانیم با آنها مقابله کنیم. کاری که کمپین «ما شهروندان دیجیتال» به دنبال آن است. با ما همراه شوید.

حقوق و مسئولیت‌ها با هم
تهدیدهای آنلاین را جدی بگیریم
حکومت، مهم‌ترین عامل تهدید
مقابله با تهدیدها: فعالیت مدنی

اصولی که باور داریم

کمپین ما شهروندان دیجیتال به اصول زیر باور دارد:

  • شهروندانِ دیجیتال ساکنِ کلان‌شهر اینترنت درکنار مسئولیت‌هایشان حقوقی هم دارند که باید توسط خود شهروندان و حکومت به‌رسمیت شناخته شود.
  • ما، اخبار جعلی، تحریف واقعیت، آزار آنلاین و حمله‌های سایبری را تهدیدهای زندگی آنلاین می‌دانیم.
  • بر اساس مطالعات کارشناسی ما از دنیای اینترنت فارسی، حکومت جمهوری اسلامی مهم‌ترین نقش را در عملی کردن تهدیدهای آنلاین دارد.
  • ما، تلاش برای شهری ایمن‌تر و مقابله با تهدیدهای آنلاین را فعالیتی مدنی در راستای احقاق حقوق شهروندان دیجیتال می‌دانیم.

با ما همراه شوید

شما هم به‌عنوان یک شهروند دیجیتال کمک کنید تا شهر اینترنت را سالم‌تر و ایمن‌تر کنیم؛ جایی که از دیس‌اینفورمیشن، آزار آنلاین و حمله‌های سایبری خبری نباشد. منتظر پیام‌های ارزشمند شما هستیم.

با ما همراه شوید

شما هم به‌عنوان یک شهروند دیجیتال کمک کنید تا شهر اینترنت را سالم‌تر و ایمن‌تر کنیم؛ جایی که از دیس‌اینفورمیشن، آزار آنلاین و حمله‌های سایبری خبری نباشد. منتظر پیام‌های ارزشمند شما هستیم.